22 januari 2019

Odi laat zich gelden in Wijk aan Zee!

Ook dit jaar is SV Odi weer actief tijdens Tata Steel Chess tijdens alweer de 81e editie!

Ruim op tijd werd ditmaal Hotel Zeeduinen aangedaan in plaats van het vaste hotel de Hoge Duin. Er werd genoeg proviand ingeslagen voor het weekend en voor de avondpartijen zouden beginnen werd natuurlijk nog een hapje gegeten, al was de vaste visboer dit jaar niet geopend tijdens ons schaakweekend, erg jammer! Op de eerste avond kreeg Maikel Bloks een tegenslag te verwerken, hij mocht als enige van de groep schaken in het hogerop en verder gelegen Hotel de Hoge Duin. De rest speelde in de Moriaan en de bijhorende lokalen zoals de Duinpan. In het alom bekende café “de Zon” werden deze keer analyses van de grootmeester gehouden waardoor er geen plek was voor de “partijen van de overige schaakgoden”. Nico Vissers wist vooraf al dat hij met een mission impossible te maken zou krijgen. Zijn tegenstanders hadden allen een rating van minimaal 180 punten hoger. Onze goedlachse Gemertenaar wist in zijn 1e partij op de vrijdagavond nog wel het nodige tegenspel te bieden, maar door een te enthousiaste pionnenzet raakte Nico alsnog in de problemen, diens tegenstander wist hier uiteindelijk het benodigde voordeel uit te halen en Nico de eerste 0 toe te brengen. Henk Strik en Henk Vissers waren al snel klaar met hun 1e partij. Waar Henk Vissers traditioneel op de vrijdag de punten aan zijn tegenstander liet, verliep het deze keer anders. In een “bijna” mat situatie raakte diens tegenstander zo onder de indruk dat hij uit blinde paniek zijn Dame gaf. Henks tegenstander had wel degelijk kansen gehad om mat met kunst en vliegwerk tegen te gaan maar door het offeren van diens Dame was een overwinning voor Henk niet meer in gevaar. Een grote opsteker zo bij aanvang van het toernooi. Henk Strik speelde zijn beste partij van het toernooi en wist zijn tegenstander vakkundig te verslaan. Shakeel behaalde in een mindere stelling toch nog een remise. Ondanks dat voelde het voor Shakeel toch als een kleine nederlaag: “Er zat meer in, ik heb het niet goed uitgespeeld.” Roman was gelukkig net herstelt van zijn ziekte en was uiteraard meegereisd naar Wijk aan Zee. Net als Henk Strik speelde Roman op de vrijdag zijn beste partij en ook Roman wist een plusje te noteren! Fazeel was meer met de tijd in gevecht dan met zijn tegenstander. Gedurende de partij stond Fazeel er beter voor, echter wist hij het lichte voordeel niet om te buigen en speelde de klok hem parten. Erg jammer want ook voor Faaz, zoals hij liefkozend wordt genoemd, zat er meer in de aanvangspartij. Maikel Bloks was als laatste klaar met zijn wedstrijd. Maikel, normaal toch goed gehumeurd kwam ontgoocheld terug van de Hoge Duin! Wat een organisatie! Wat een kl*te partij! Wat bleek, Maikel had zijn dag niet en had pech dat hij ook nog eens buitengesloten raakte bij het hotel en daardoor tijd verloor en natuurlijk ook in paniek raakte. Zijn lastige partij werd hierdoor alleen maar moeilijker en Maikel moest helaas dan ook zijn Koning geven. Met 3 ½ uit 7 partijen werd toch met een goed gevoel de 1e dag afgesloten. Om ook op de 2e dag goed te scoren werd besloten deze keer op de late vrijdag avond in het hotel te blijven. Rust was het credo, op naar meer.

Na een goed ontbijt waarbij we o.a. Vishy Anand (oud-wereldkampioen en deelnemer in de hoofdgroep)  en Hans Böhm (Ook dat Nog! en schaakanalist) tegenkwamen, werd voor de 2e dag gestart in de schaakarena. Henk Vissers wist op voorhand dat hij een belangrijke partij zou spelen. Hij speelde tegen de andere winnaar van zijn groep op de vrijdagavond. Na een kleine 20 minuten was het al beslist. In een typische snelschaakpartij had het na 12 zetten al afgelopen kunnen zijn maar Henk zag een mat in 2 over het hoofd. Met 2 paarden was mat in 2 namelijk mogelijk maar het was lastig voor de kenners om deze mat te zien. Uiteindelijk slaagde Henk er 10 zetten later wel in diens jeugdige (9) tegenstander te verslaan en hierdoor is de groepswinst in zicht!

Fazeel speelde ook tegen een pupil en was te barmhartig voor hem. Met 2 pionnen voorsprong nam Fazeel een remise aan waar winst zeker tot de mogelijkheden behoorde. Shakeel wist nu wel toe te slaan en revanche op zichzelf te nemen door nu wel te winnen. Henk Strik verslikte zich in het middenspel en verloor het zicht op de groepswinst. Roman speelde tegen een sterke jongedame van slechts 14 jaar. Roman had alle moeite om zich staande te houden en moest uiteindelijk alle zeilen bij zetten om tot remise te komen. Dit lukte echter niet, Romans tegenstander drukte zet voor zet door en Roman moest tot zijn grote teleurstelling zijn koning geven. Hij was zeer onder de indruk van zijn jonge tegenspeelster. Nico had geen “spat kans” zoals hij het zelf zo mooi kan omschrijven. Nico werd netjes af geserveerd, zijn tegenstander was gewoon weg een maatje te groot. Ossenaar Maikel Bloks kwam met goed nieuws uit de duinen terug, hij had nu wel gewonnen en had eindelijk weer een glimlach op zijn gezicht. Ook deze dag werd afgesloten met 3 ½ uit 7, waarmee we in totaal op 7 punten staan.

Al vroeg in de avond werd traditioneel gedineerd in restaurant Klein Zwitserland! Met een karaf wijn en heerlijke biertjes werd het bij het verorberen van maaltijden nog eens extra van genoten! Tot in de late uurtjes werd daarna nog gezellig geschaakt in de Sonnevanck! Nico Vissers wist nu wel 3x op rij te winnen in de vluggertjes en werd de winnaar van het onderlinge toernooitje!

De 3e en laatste speeldag dan alweer, Shakeel, Roman, Maikel, Henk Strik  en Henk Vissers konden nog (on) gedeeld 1e worden in de groep, voor sommigen moest dan wel alles meezitten, zoals de uitslag bij de overige partij in de groep. Opnieuw werd er goed ontbeten na een wat rumoerige nachtrust. Het was zaterdagavond erg gezellig geweest en met wat dranken op knort het ook wat lekkerder bij sommigen. Desondanks was iedereen gelukkig helder en fris voor de finalewedstrijden. Henk Vissers had aan een remise voldoende voor de groepswinst. In het begin wist hij een paard te veroveren en iets later een toren tegen een paard te winnen. Henks tegenstander, welke nog 0 punten in de groep had behaald kwam niet meer onder de druk uit. Henk kon zich zelfs het gratis weggeven van een loper permitteren en wist na ruim 20 minuten de derde winst en hiermee groepswinst te behalen. Het is lange tijd geleden dat een Odioot 3 uit 3 had behaald, Nico Vissers en Maikel Bloks gingen Henk Vissers voor. Henk won hiermee voor 25 EURO!  Aan boekenbonnen. Chapeau! Henk Strik was niet veel later ook laar. Henk zag een matdreiging bij hem zelf over het hoofd, diens tegenstander in 1e instantie ook, maar deze pakt een zet later alsnog de volle winst waardoor Henk met 1 uit 3 eindigde. De beide Henken konden hierna voor de eerste keer gaan kijken bij Maikel Bloks in de Hoge Duin en zagen dat het goed kwam, Maikel concentreerde zijn aanval vol op de Koning van diens tegenstander. Met grof geschut, dame, paard, loper werd de Koning en ook de Dame van Wit in de hoek gedreven. Maikel won en behaalde een gedeelde 1e plaats, toch goed voor een boekenbon! Netjes herstelt Maikel! Nico verloor in een vreemde partij en eindigde met 0 uit 3. Nico’s tegenstander dacht lang na, had het na 1 zet al over “kan ik na zet 1 al opgeven”, leek aanvankelijk dan ook bereid Nico punten te gunnen, maar speelde door en wist uiteindelijk Nico te verrassen. Roman zag dat in zijn groep de 14e jarige dame de groepswinst pakte na een remise en bood toen zelf direct ook remise aan en eindigde hiermee gedeeld 2e. De broertjes Hoosein wisten gelukkig ook te winnen waardoor Fazeel gedeeld 3e werd en Shakeel de gedeelde 1e plaats behaalde. Al met al een succesvolle laatste dag waarin we totaal 4,5 punten behaalden, met als eindscore 11,5 punten. Een goede finale en natuurlijk smaakt dit naar meer. Henk Vissers promoveert naar groep 8 volgend jaar en de rest blijft op het hetzelfde niveau schaken tijdens Tata. Maikel en Roman in groep 7, Nico in groep 4 en de rest in groep 8 behalve Fazeel die op rating zal moeten proberen dit te halen anders begint hij net als dit jaar in groep 9.